حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید :از گنجهای بهشت; نیکی کردن و پنهان نمودن کار[نیک] و صبر بر مصیبتها و نهان کردن گرفتاریها (یعنی عدم شکایت از آنها) است.

یکشنبه, ۱۰ اسفند , ۱۳۹۹ 17 رجب 1442 Sunday, 28 February , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 627 تعداد نوشته های امروز : 19 تعداد اعضا : 3×
جزئیات اخذ مالیات از خانه‌های خالی/ متراژ خانه در تعیین مالیات نقشی ندارد
28 بهمن 1399 - 4:56
شناسه : 1967
بازدید 12
0
معاون حقوقی و فنی سازمان امور مالیاتی گفت: طبق قانون جدید از یک متر تا چندین هزار متر خانه شامل مالیات بر خانه خالی می‌شود و از آن مالیات اخذ می‌شود و فقط منوط به خانه‌های زیر ۱۵۰ متر نیست و مکانیزم آن مالیات بر اجاره‌بهای خانه است.
ارسال توسط : منبع : تسنیم
پ
پ

به گزارش بشارت نیوز : علیزاده معاون حقوقی و فنی سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: طبق قانون فراهم کردن زیرساخت‌های شناسایی خانه‌های خالی به‌عهده وزارت راه و شهرسازی است و اگر این زیرساخت‌ها فراهم نشود ما نمی‌توانیم مالیاتی اخذ کنیم.

وی ادامه داد: به‌طور مثال ما اگر بدانیم خانه‌ای بیش از مدت مجاز خالی مانده است تا زمانی که سامانه املاک و اسکان این موضوع را برای ما محرز نکند نمی‌توانیم برای اخذ مالیات آن خانه اقدام کنیم.

او گفت: به‌تازگی مجلس قانونی را تصویب کرده است که بر اساس آن اگر خانه‌ای بیش از ۴ ماه خالی از سکنه باشد و صاحب خانه بیش از یک خانه داشته باشد شامل اخذ مالیات بر خانه خالی می‌شود. این قانون از دی ماه امسال ابلاغ شده است و تا پایان سال ۹۹ نمی‌توانیم با استناد به این قانون مالیاتی بگیریم.

این مقام مسئول ابراز کرد: مردم موظف هستند اطلاعات خانه‌های خود را وارد سامانه املاک و اسکان کنند و از ابتدای ۱۴۰۰ هم ما می‌توانیم با شناسایی خانه‌های خالی که بیش از ۴ ماه خالی بوده‌اند و صاحب خانه خانه‌های دیگر هم دارد اخذ مالیات را آغاز کنیم.

وی در پاسخ به این سؤال که مردم چگونه باید اطلاعات خودرا وارد این سامانه کنند گفت: فقط کافی است که مردم وارد این سامانه شوند و کدملی و کدپستی خانه‌ای را که در آن سکونت دارند و یا به آن‌ها تعلق دارد وارد این سامانه کنند.

او با تأکید بر این موضوع که قرار نیست این قانون برای سازمان امور مالیاتی صرفاً درآمدزا باشد گفت: هدف اصلی قانون‌گذار کنترل بازار مسکن و نظارت بر آن است و ایجاد شفافیت دیگر هدف این قانون است. مکانیزم اخذ مالیات هم این گونه است که اگر خانه‌ای بیش از چهار ماه خالی باشد در سال اول ۶ برابر مالیات اجاره‌بهای آن خانه از صاحب خانه دریافت می‌شود و در سال دوم این رقم به ۱۲ برابر و در سال سوم به ۱۸ برابر می‌رسد.

او ادامه داد: فرض کنید یک واحد مسکونی ۷۰متری در تهران با اجاره ۵ میلیون تومان مالیات اجاره‌اش سالی ۶ میلیون تومان است و اگر ۴ ماه خالی مانده باشد مالیاتش ۶ برابر یعنی ۳۰ میلیون تومان می‌شود. اگر این خانه اجاره برود به‌دلیل این که زیر ۱۵۰ متر است شامل معافیت مالیاتی می‌شود ولی اگر اجاره نرود در سال اول ۳۰ میلیون در سال دوم ۶۰ میلیون و در سال سوم ۹۰ میلیون باید مالیات بپردازد.

علیزاده گفت: قانون مالیات بر خانه‌های خالی سال ۶۶ تصویب شد، در سال ۷۲ حذف شده است و در سال ۸۰ قانونی با عنوان اخذ مالیات بر خانه‌های خالی نداشته‌ایم و در سال ۹۵ هم مجدداً تصویب شد با نام ماده ۵۴ مکرر در قانون آماده است.

وی همچنین گفت: قانونی که سال ۹۵ تصویب شد این گونه بود که هر خانه‌ای دو سال می‌توانست خالی بماند و در سال سوم ما می‌توانستیم ورود کنیم و ۵۰ درصد هزینه اجاره‌بها را اخذ کنیم، قانونی که اصلاً بازدارنده نبود، ما مجری قانون هستیم و نمی‌توانیم در قانون دست ببریم.

او اضافه کرد: قانون جدید از یک متر تا چندین هزار متر خانه را شامل می‌شود و از آن مالیات اخذ می‌کند و فقط منوط به خانه‌های زیر ۱۵۰ متر نیست و مکانیزم آن مالیات بر اجاره‌بهای خانه است.

وی اظهار داشت: سازمان امور مالیاتی همیشه سعی کرده است که پیشگام باشد و پیشنهاداتی برای اخذ مالیات‌های جدید و جلوگیری از سوداگری ارائه دهد. ما لایحه‌هایی داده‌ایم و در وزارت اقتصاد تصویب شده است ولی یک سری موانع باعث می‌شود که قانون دیر تصویب شود که مقصر ما نیستیم. قانون جدید تا پایان تیر ماه می‌رسد و تأثیرش را خواهد گذاشت.

وی در خصوص تبیین آیین‌نامه هم گفت: آیین‌نامه سه ماه بعد از تصویب قانون یعنی دی ماه آماده می‌شود که برای تکمیل سامانه املاک و اسکان است و متولی تبیین این آیین‌نامه هم سازمان امور مالیاتی نیست.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.