حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید :از گنجهای بهشت; نیکی کردن و پنهان نمودن کار[نیک] و صبر بر مصیبتها و نهان کردن گرفتاریها (یعنی عدم شکایت از آنها) است.

یکشنبه, ۲۳ خرداد , ۱۴۰۰ 4 ذو القعدة 1442 Sunday, 13 June , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1096 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3×
دوگانه سازی از قدرت میدان و دیپلماسی، ضد منافع ملی
08 اردیبهشت 1400 - 13:04
شناسه : 3730
بازدید 18
2
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: دوگانه سازی فرصت طلبانه از قدرت میدانی و قدرت دیپلماسی، ضد منافع ملی است و هیچ منطقی در آن نیست.
ارسال توسط : منبع : خبرگزاری صدا و سیما
پ
پ

به گزارش خبرنگار بشارت نیوز آقای قالیباف در همایش بین المللی روز ملی خلیج فارس با عنوان «خلیج فارس خانه ماست» در دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی که با حضور و سخنرانی جمعی از فرماندهان ارشد نیرو‌های مسلح برگزار شد ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات در ماه مبارک رمضان و همچنین تبریک ولادت امام حسن مجتبی (ع)، روز خلیج فارس را نیز تبریک و به سربازان و حافظان امنیت در خلیج فارس خداقوت گفت.
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: خلیج فارس برای ما مهم و باشکوه است، ولی باشکوه‌تر و عظیم‌تر از آن روزی است که شاهد خروج همه نیرو‌های نظامی خارجی از منطقه باشیم. آن روز، روز شادی مردم منطقه خواهد بود.
وی افزود: خلیج فارس جگرگوشه مردم ایران است چرا که این مردم شجاع، عزیزان و دلبندان خود را فدای امنیت و ثبات منطقه کرده اند.
رئیس قوه مقننه گفت: شهدای بزرگی همچون شهید مهدوی‌ها در جنگ مستقیم با نیرو‌های آمریکایی و شهید همتی‌ها فرمانده ناوچه پیکان در دفاع از سرزمین مان در تجاوز رژیم بعثی و صدام خائن جان خود را فدا کردند از این جهت خلیج فارس فخر ایرانیان به شمار می‌آید.
وی با اشاره به نگارش مقاله‌ای در خصوص راهبرد‌های استراتژیک در خلیج فارس، اضافه کرد: یادداشتی درباره اهمیت استراتژیک خلیج فارس از منظر استراتژی‌های بخشی در ۵ حوزه سیاسی، اقتصادی، دفاعی و امنیتی، اجتماعی و فرهنگی و محیط زیستی و تعامل این ابعاد با مولفه‌های قدرت داشته ام که تقدیم حضار خواهد شد.
اقای قالیباف امنیت را مهم‌ترین موضوع و مولفه همه انسان‌ها در همه مناطق دانست و تاکید کرد: در تمامی فرهنگ‌ها و ادیان به شکل ویژه‌ای به بحث امنیت تاکید شده است تا جایی که برخی اندیشمندان به فلسفه امنیت با تعابیر مختلف پرداخته اند. امنیت زمانی مهم‌تر می‌شود که در نقاطی با اهمیت خود را نشان دهد. یکی از این مناطق مهم و استراتژیک منطقه خلیج فارس است.
وی تاکید کرد: امروز هرگونه حضور نیرو‌های نظامی خارج از منطقه، نه تنها موجب حفظ امنیت در منطقه نخواهد شد بلکه خود آن باعث تهدید و ناامنی در منطقه است.
رئیس مجلس یادآور شد: حضور این نیرو‌های نظامی خارجی که در رأس آن‌ها آمریکا قرار دارد باعث از بین رفتن فرصت‌های اقتصادی در منطقه و خارج از منطقه شده است. اگر امروز شاهد وجود فاصله و شکافی در جنوب و شمال خلیج فارس هستیم به دلیل وجود نیرو‌های آمریکایی در منطقه است.
اقای قالیباف تصریح کرد: این نیرو‌های خارجی به منطقه آمده اند تا روند‌ها را ایجاد و کنترل کنند، همچنین آمده اند فرآیند‌ها را به نفع منافع خودشان تغییر دهند چرا که تنها دلیل حضور نظامیان خارج از منطقه تامین منافع خودشان است.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش مهم و حساس منطقه خاورمیانه در تامین انرژی جهان، افزود: یکی دیگر از دلایل حضور نظامیان خارج از منطقه دخالت در تامین انرژی و حفظ امنیت رژیم صهیونیستی است.
وی تصریح کرد: مسلم و قطعی است که ایران قوی در عمل نشان داده است هرگز دست آمریکا به شمال خلیج فارس نخواهد رسید و تحرکات آمریکا اثری در شمال خلیج فارس نخواهد داشت. جمهوری اسلامی ایران نشان داد که دست آمریکا را از شمال خلیج فارس قطع کرده است.
اقای قالیباف ادامه داد: امیدواریم همه کشور‌ها دست به دست هم، پای آمریکا را از منطقه قطع کنند و نظامیان خارجی را که موجب تهدید و ناامنی در منطقه شده اند از منطقه بیرون کنیم تا منطقه‌ای شادتر داشته باشیم.
وی با بیان اینکه لازمه اخراج نظامیان خارجی از منطقه، توجه به سه عنصر مهم است، خودباوری را نخستین مولفه برای این مهم دانست و گفت: باید به توان و باور جوانان و مردم منطقه ایمان داشت که می‌توان با اتکا به همین ظرفیت ها، منطقه را اداره کرد.
اقای قالیباف همگرایی را دومین عنصر مهم برای کشور‌های منطقه دانست و تصریح کرد: یکی از دلایل حضور نیرو‌های بیگانه، جلوگیری از همین همگرایی است. کشور‌های منطقه باید با پرهیز از هرگونه اختلاف و واگرایی، در کنار یکدیگر باشند. ما مردمی هستیم که از جهت فرهنگی، قرابت و نزدیکی زیادی به یکدیگر داریم، چرا که همه در سایه اسلام و قرآن قرار داریم، باید دست از ارتجاع برداریم و منطقه را با صلح و امنیت در مسیر پیشرفت قرار دهیم.
وی عنصر سوم در منطقه را وجود نیروی بازدارنده در منطقه خواند و گفت: باید به قدری قوی باشیم که برهم زنندگان امنیت منطقه، فرصت بروز و ظهور در منطقه پیدا نکنند، لذا نیازمند یک الگوی امنیتی منطبق با شرایط حوزه خلیج فارس هستیم و در این الگوی بومی باید به دو رویکرد توجه شود.
رئیس قوه مقننه، نخستین رویکرد در الگوی امنیتی منطقه را رویکرد سلبی با محوریت خروج نیرو‌های نظامی خارجی از منطقه و دومین رویکرد را رویکرد ایجابی با محوریت مشارکت حداکثری کشور‌های خاورمیانه در ساختار‌های امنیتی، دفاعی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی و همکاری‌های محیط زیستی دانست.
وی گفت: اگر چنین شرایطی در خلیج فارس حاکم شود، خواهیم دید که این منطقه چگونه به آرامش خواهد رسید و تاثیر در امنیت و اقتصاد جهانی ایجاد خواهد کرد.
اقای قالیباف اضافه کرد: همه ایرانیان از بخش خصوصی تا نهاد‌های عمومی، دولتی و غیردولتی و همچنین مسئولان باید توجه داشته باشیم که خلیج فارس و دریای عمان، فرصت بزرگی برای توسعه است. یکی از محور‌های توسعه در کشو، توسعه دریامحور در سواحل خلیج فارس و دریای عمان است که تقویت این سواحل موجب قوی‌تر شدن کشور خواهد شد، لذا باید از فرصت‌های ترانزیتی در این منطقه استفاده کرد.
وی با اشاره به وجود تشکل سازمان اقتصادی اوراسیا و محور شمال- جنوب و ارتباطی که این منطقه با شرق آسیا و هند برقرار می‌کند، بر ضرورت تقویت و توسعه این منطقه تاکید و اضافه کرد: پیشتر نیز اشاره کرده بودم که قرن ۲۱، قرن آسیا خواهد بود، چرا که همه شاخص‌های قوی شدن در حوزه استراتژیک نشان دهنده ظرفیت بالای آسیا بوده که خلیج فارس و سواحل دریای عمان نیز می‌توانند نقش کلیدی در تحقق این مهم داشته باشند.
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: باید توجه داشت که این حرکت تنها به وسیله دولت قابل انجام نیست، بلکه بخش خصوصی و مردم نیز باید پای کار بیایند و نیازمند همکاری و همگرایی سایر کشور‌های منطقه نیز خواهد بود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اتفاقات سیاسی روز، اظهار داشت: همه ما می‌دانیم که تولید قدرت، چه قدرت هوشمند و چه قدرت نرم و چه قدرت سخت، ضامن امنیت ملی و ضامن قدرت دیپلماسی است. اگر کسانی به هر دلیلی، دوگانه فرصت طلبانه از قدرت میدانی و دیپلماسی معرفی کنند، بدانند که این رویکرد ضد منافع ملی، ضد تجربه بشریت، ضد علم و ضد هرگونه منطقی بوده و دلیل آن فقط فرصت طلبی است.

اقای قالیباف تصریح کرد: ما با همه وجود می‌دانیم که حاج قاسم عزیز، هنرش این بود که برای کشور تولید قدرت می‌کرد. ما روی حاج قاسم حساسیم، به این دلیل که او نماد مکتب حرکت امام خمینی (ره) بود. حاج قاسمِ ما، سیدالشهدای مدافعین حرم و نماد مقاومت کشور‌های اسلامی بود. او الگوی جوانان امروز جهان اسلام و آزادیخواهان و قهرمان ملی ما است.
رئیس قوه مقننه ادامه داد: ما حاضر نیستیم یک خط کوچک در سیمای درخشان این عزیزمان وارد شود و این برای ما سخت و سنگین و غیرقابل تحمل است. البته می‌دانیم خداوند متعال مدافع و حافظ خون شهدا است.
وی گفت: در همان روز‌های ابتدای شهادت شهید سلیمانی، در یک سخنرانی به این موضوع اشاره کردم که اگر شهادت شهید بهشتی، سیدالشهدای انقلاب اسلامی در آغاز انقلاب در مقابله با منافقین موجب رسوا شدن منافقین و ریشه کن شدن حضور آن‌ها در کشور شد، مطمئن هستیم، خون شهید سلیمانی نیز امروز موجب رسوایی غربگرایان در کشور خواهد شد و ریشه آن‌ها را از کشور خواهند کَند و سروصدا‌های این روز‌ها نشانه روشنی بر این وقایع است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.