حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید :از گنجهای بهشت; نیکی کردن و پنهان نمودن کار[نیک] و صبر بر مصیبتها و نهان کردن گرفتاریها (یعنی عدم شکایت از آنها) است.

دوشنبه, ۲۴ خرداد , ۱۴۰۰ 5 ذو القعدة 1442 Monday, 14 June , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1096 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3×
روحانی: جنگ اقتصادی شکست خورده و رو به پایان است/ امام(ره) رسانه‌ای نداشت ولی خداوند رسانه‌های دنیا را بر او متمرکز کرد
08 بهمن 1399 - 8:05
شناسه : 968
بازدید 52
1
رئیس‌جمهور گفت: امام(ره) رادیو، تلویزیون و روزنامه‌ای نداشت و خداوند همه رادیو و تلویزیون‌های دنیا را در اختیار ایشان گذاشت و از معجزات انقلاب بود که امام وقتی اعلام می‌کرد که می‌خواهد سخنرانی کوتاه داشته باشد، رسانه‌های دنیا بر او متمرکز می‌شد.
ارسال توسط : منبع : تسنیم
پ
پ

به گزارش بشارت نیوز : حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور طی سخنانی در جلسه امروز هیئت دولت اظهار داشت: ایام مبارکی پیشِ‌رو داریم و در آستانه دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی هستیم، خصوصاً ۱۲ بهمن که آن روحِ بلند در کالبد ملت ایران دمیده شد و به‌تعبیر استاد شهید مطهری، آفتابی که بنا بود از شرق طلو کند از غرب طلوع کرد روزهای مهمی در تاریخ انقلاب اسلامی بود که باید نسل نوجوان و جوان‌مان را با این انقلاب آشنا و آگاه کنیم.

وی افزود: هر پیروزی که به دست آمد، فرج و گشایش بعد از سختی بود؛ سختی‌هایی بر مردم، رهبران، زندانیان و آن‌ها که در تبعید بودند و آن‌ها که فرزندان خود را در راه انقلاب فدا کردند، روزهای سختی را گذراندند ولی خداوند در جایی که احساس می‌کرد دیگر گشایش نیست، گشایشی به‌وجود می‌آورد، امام(ره) بعد از اینکه در دوران تبعید، در نجف به ایشان فشار آوردند، به‌سمت کویت رفت و بعد از آن هم به‌سمت پاریس رفت.

رئیس‌جمهور گفت: امام راحل نه رادیو، نه تلویزیون و نه روزنامه‌ای داشت و خداوند همه رادیو و تلویزیون‌های دنیا را در اختیار ایشان گذاشت و این نکته عجیب و از معجزات انقلاب بود و امام(ره) وقتی اعلام می‌کرد که می‌خواهد سخنرانی کوتاه داشته باشد، تمام دوربین‌ها از قاره آمریکا، اروپا، آفریقا و آسیا دراین‌باره متمرکز می‌شد و خداوند راه و گشایشی به‌وجود آورد.

روحانی گفت: وقتی امام تصمیم گرفت که به ایران بیاید، شرایط سختی بود و نیروهای مسلح و امنیتی بر سر کار خود بودند و قدرت‌های دولتِ آن‌زمان مستقر بودند و تهدید کرده بودند که اگر هواپیمای امام وارد فضای ایران شود، آن را سرنگون می‌کنند و امام(ره) اعتنا نکرد، امام دفعه اول در ششم بهمن که می‌خواست به ایران بیاید، با یاران خود صحبت کرد و شبیه آن‌چه در تاریخ از شب عاشورای امام حسین(ع) می‌شنویم که حضرت بیعت خود را از همه برداشت، امام هم به یاران خود گفت “من می‌روم و شما هم به‌دنبال کارهای خود بروید”، البته آن سفر به‌هم خورد و چند روز بعد و در ۱۲ بهمن به ایران سفر کردند این سفر خطرناک بود ولی خداوند گشایش را فراهم کرد.

وی عنوان کرد: چند روز قبل از حرکت امام، من در نوفل‌لوشاتو بودم و  مرحوم آیت‌الله طاهری اصفهانی تماس گرفت و گفت “اگر فرودگاه تهران بسته است، هوانیروز اصفهان می‌گوید «ما فرودگاه را باز نگه می‌داریم»” و این خود یک گشایش بود با اینکه عده‌ای از علمای بزرگ می‌گفتند “به امام بگویید به ایران نیاید و الآن زود است و شرایط فراهم نیست”؛ ولی مانند آتشی که برای حضرت ابراهیم(ع) فراهم کرده بودند و ایشان بدون دغدغه به آتش رفت و آن آتش سرد شد، شرایط ایران هم مشابه آن بود و هر لحظه خطر بود و  امام(ره) وارد سیل جمعیت شد و در آن‌وقت هر توطئه‌ای امکان‌پذیر بود؛ امام همه‌ این نکات را در نظر داشت ولی این مسیر را برگزید و خداوند هم ملت ما را همه‌جا یاری کرد.

رئیس‌جمهور گفت: مردم ایران از نظر اراده، مردم ویژه‌ای هستند و این ملت با این اراده و روحیه بزرگ، کنار امام ایستادند و هرچه را امام گفت گوش کردند. امام(ره) فرمود “به خیابان بیایید و حکومت نظامی را بشکنید” و آنها این حرف‌ها را گوش کردند و امام فرمود انقلاب پیروزی خون بر شمشیر و گلوله است و مردم گوش کردند و سرانجام، بزرگترین پیروزی تاریخی نصیب مردم شد روزی که امام پیروز شد، آمریکایی‌ها امید داشتند که کودتا کنند و اروپایی‌ها نیز امید داشتند تا شرایط را عوض کنند و هیچ‌کدام از قدرت‌های دنیا از شرق و غرب موافق انقلاب نبودند.

روحانی خاطرنشان کرد: در دل و اذهان مردم جهان نسبت به انقلاب احترام وجود دارد و ابرقدرت‌ها هرچند مردم و انقلاب را اذیت کردند ولی واقعیت این است که ملتی از اسارت نجات یافت، دست استعمارگران را قطع کرد و امروز در این کشور اراده و آرای ملت حاکم است. تا روزی که در حکومت جمهوری اسلامی رأی مردم همه‌کاره است، ما شکست نمی‌خوریم و اگر در رأیِ مردم، «اما و اگر» ایجاد کردیم و گفتیم که مهم نیست ۵۰ درصد یا ۸۰ درصد پای صندوق رأی بیایند، خدای ناکرده ممکن است این لطف خدا را از دست بدهیم و ان‌شاءالله این مسئله رخ نخواهد داد.

وی ادامه داد: امسال آماده جشن بزرگ پیروزی انقلاب اسلامی هستیم و البته شکل آن به‌خاطر کرونا متفاوت است ولی دل‌ها سرشار از شور انقلابی است؛ دشمنان ما چه فکرها می‌کردند و همان سال مقاماتی در تلویزیون‌های غربی آمدند و گفتند “این انقلاب ۶ ماه عمر نخواهد داشت” و البته چند سال قبل هم یک فردی گفت “سال ۹۷ جشن انقلاب را نخواهیم داشت”، این حرف‌ها، حرف‌های دست‌ِچندم است و حرف اول آنها این بود که انقلاب مستقر شود و نمی‌خواستند صندوق آرا باشد ولی وقتی دیدند دهم و یازدهم فروردین ۵۸ مردم با نظم و ترتیب در صف رأی حضور دارند و ۱۲ فروردین نتایج آن اعلام شد امسال با ویژگی دیگری انقلاب را جشن می‌گیریم؛ از یک طرف کسانی می‌خواستند با تروریسم اقتصادی ما را زمین بزنند و سال قبل و قبل‌تر بر این کشور حاکم شوند، هرچند مردم سختی را تحمل کردند اما اهداف بلند ملی انقلابی، دینی و وظایف ملی و شرعی خود را فراموش نکردند ممکن است مردم از دولت و مسئولان هم گلایه داشته باشند و بگویند “فلان‌جا چرا این کار و آن کار را نکردید؟” اما وقتی پای ایران، تمامیت ارضی، استقلال کشور و نظام جمهوری اسلامی به‌میان می‌آید، همه درد، غم، رنج و مشکلات فراموش می‌شود و آن هدف بلند پیش‌ِروی آنها قرار می‌گیرد و می‌خواهند از آن حفاظت کنند.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: امسال در شرایطی وارد دهه فجر می‌شویم که مطمئن‌تر از همیشه هستیم که جنگ اقتصادی دشمن هم شکست خورده است و  در مسیر روزهای پایانی خود به‌سر می‌برد امروز همه در دنیا اعلام می‌کنند و سیاسیون و البته غیر از یک رژیمِ فاسدِ جنایت‌کارِ کودک‌کش و یکی ـ دو کشورِ کوچک در منطقه که گاهی حرف بی‌ربط می‌زنند، کل دنیا به آمریکا می‌گویند که “چرا به تعهدات خود برنمی‌گردی”.

روحانی افزود: ممکن است اروپایی‌ها به ما ایراد داشته باشند و البته این ایرادها نادرست است و ما از آن‌ها طلب داریم؛ ما صبر بزرگی کردیم و یک‌سال دست‌روی‌دست گذاشتیم و وعده‌های آن‌ها را گوش دادیم و اروپایی‌ها به وعده‌های خود عمل نکردند و یا نتوانستند عمل کنند و بعد از یک سال هم که تهدات خود را کنار گذاشتیم، مهلت‌های دوماهه دادیم. ما گفتیم که “شما به تعهدات خود به‌صورت کامل بازگردید و ما هم بازمی‌گردیم و آن‌ها نمی‌توانند به ما ایراد بگیرند و منطق ما منطق صحیحی است.

وی گفت: امروز همه می‌بینند که جنایتکار بزرگ، شرور بزرگ و کسی که هر روز مردم را آزاد می‌داد رفته و شرایط متفاوت شده است و البته این‌که چه‌زمانی بتوانیم مسائل‌مان را با دنیا حل‌وفصل کنیم بحث دیگری است. شرایط امروز ما درباره تحولات اقتصادی با یکی ـ دو ماه پیش متفاوت است. اگر خبرنگاران از هر وزیر ما بپرسند که شرایط در تجارت، تولید و اقتصاد و سایر عرصه‌ها نسبت به یکی ـ دو ماه چگونه است؟ همگی می‌گویند شرایط بهتری داریم. وزیر صمت در یکی از جلسات از چند مرکز تولید لوازم خانگی در قم و اصفهان نام برد که به‌صورت سه‌شیفت کار می‌کنند و تولید آن‌ها نسبت به سال گذشته ۲ برابر شده است. درست است که بنگاه‌هایی هم تعطیل شده‌اند و صدا و سیما و رسانه‌ها گاهی آن‌ها را نشان می‌دهند ولی بنگاهی را هم که از یک شیفت، به‌صورت سه‌شیفت کار می‌کند بگوییم.

رئیس‌جمهور با تأکید به اینکه “باید همگی دست‌به‌دست یکدیگر بدهیم و مشکلات را حل کنیم”، خاطرنشان کرد: قرار نیست عده‌ای مشکلات را حل کنند و عده‌ای هم کنار بنشینند و چرتکه بیندازند و یا به‌نفعِ دشمن «هورا» بکشند و بلکه همه باید با هم کار کنیم و این کشور برای همه است و یک کالا گران و یا ارزان شود و ارزش پول ملی بالا برود و افزایش شود و زیرساخت‌ها افزایش یابد، برای همه است.

روحانی گفت: دولتی در تمامِ این سه‌سال، وسط میدان جنگ اقتصادی تحمیلی بوده است و انتقاد آزاد است و حق دارند انتقاد کنند و ولی اول لازم است ضمن در نظر گرفتن اقدامات دولت، انتقادات خود را هم مطرح کنند و اگر این‌گونه باشد خوب است و اگر راه‌حل هم بدهند که بهتر است. انتقاد در جای خود خوب است ولی گاها روح مردم آزار می‌بیند که ببینند کسانی در کشور نسبت به دولت با لحن نادرست صحبت می‌کنند و هم آزادی بیان برای آن‌ها لحاظ می‌شود و مصونیت نیز برایشان تضمین شده است و مُهر زده شده که “هر چه می‌خواهی بگو و تو آزادی”؛ البته گاهی هم پشت پرده آن‌ها را تشویق هم می‌کنند ولی اگر کسی بخواهد به‌نفعِ دولت حرف بزند، باید آزادی داشته باشد و باید در رسانه آزادی داشته باشد و آزادی بیان و مصونیت چنین فردی معلوم نیست. کسی که به‌عنوان حامی دولت می‌آید، ان‌شالله که این‌طور نیست ولی می ترسیم افرادی تحت فشار هم قرار بگیرند چون از دولت حمایت می‌کنند.

وی با بیان اینکه باید دست‌به‌دست هم بدهیم و آمار و ارقام نشان می‌دهد که وضعیت ما در سه‌ماهه دومِ امسال از شرایط سه‌ماههِ اول بهتر است، تصریح کرد: این در حالی است که در بسیاری کشورها شرایط اقتصادی خوبی ندارند و رشد اقتصادیِ با نفت و بدون نفتِ ما مثبت بوده است. از اول سال هر زمان که در جلسه اقتصادی صحبت می‌کردیم، همیشه تقریبا آمار مشابه بوده و گفته شده که حدود ۴ میلیون تن کالاهای اساسی و ۷ میلون تن کالاهای دیگر وجود دارد. کالا می‌آید، ارز تهیه و خرید انجام می‌گیرد و مواد اولیه کارخانه‌جات، کالاهای اساسی و ضروری می‌آید.

رئیس‌جمهور در میان سخنان خود به روز ملی گمرک اشاره کرد و گفت: از گمرکات و افرادی که در این عرصه می‌کوشند نیز تشکر می‌کنم که واقعا در شرایط کرونا کار و تلاش کردند و وضع گمرکات ما کاملا با گذشته متفاوت است و از گمرک سنتی در آمده و به سمت گمرک مدرن می‌رویم. گمرک ما گمرکِ موبایل است و یک نفر می‌تواند ورود و خروج و وضعیت کالای خود را با تلفن همراه خود مشاهده کند.

روحانی افزود: امروز بازرسی سنتی کنار می‌رود و دستگاه‌های «ایکس‌ری» در بنادر مستقر می‌شود و نیازی به باز کردن بارها نیست و حرکت خوبی در این‌باره انجام شده و زمان در این فرایند کوتاه شده است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.