حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید :از گنجهای بهشت; نیکی کردن و پنهان نمودن کار[نیک] و صبر بر مصیبتها و نهان کردن گرفتاریها (یعنی عدم شکایت از آنها) است.

دوشنبه, ۲۴ خرداد , ۱۴۰۰ 5 ذو القعدة 1442 Monday, 14 June , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1096 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3×
سرلشکر باقری: پژوهش درباره دفاع مقدس مانع از تحریف و اغراق می‌شود
14 بهمن 1399 - 9:50
شناسه : 1324
بازدید 64
2
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه پژوهش درباره دفاع مقدس مانع از تحریف و اغراق می‌شود؛ گفت: ایجاد بانک جامع و تدوین نقشه راه در امر پژوهش لازم و ضروری است.
ارسال توسط : منبع : تسنیم
پ
پ

به گزارش بشارت نیوز، سرلشکر محمد باقری صبح امروز در آئین اختتامیه اولین دوسالانه انتخاب آثار برتر پژوهشی دفاع مقدس و مقاومت ضمن تبریک ولادت حضرت زهرا(س) و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس و مقاومت از عوامل برگزاری این مراسم تشکر کرد و اظهار داشت: حوادث بزرگ تاریخی نیازمند پژوهش هستند، چرا که تاریخ ملت ایران و اسلام برگرفته از حوادثی است که نقش اساسی در تحول جامعه و تاریخ‌ساز برای آینده بوده است.

وی با بیان اینکه دفاع مقدس مهم‌ترین حادثه پس از انقلاب اسلامی است، افزود: استکبار جهانی پس از پیروزی انقلاب اسلامی متوجه شد که این انقلاب مانع جدی در برابر آنها برای بلعیدن جهان است به همین دلیل هجمه همه‌جانبه‌ای به ملت ایران وارد کردند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح پژوهش از این حادثه تاریخی را لازم و ضروری عنوان کرد و گفت: ۸ سال دفاع مقدس هزینه‌های مالی و انسانی بسیاری به کشور وارد کرد و برای دهه‌ها این آثار ادامه دارد برای همین چرایی این اتفاق، طولانی شدن آن و ویژگی‌های آن باید مورد توجه قرار بگیرد.

سرلشکر باقری پیشبرد اهداف، تعقیب و تثبیت انقلاب اسلامی و وحدت میان مردم را از ویژگی‌های دفاع مقدس برشمرد و خاطرنشان کرد: از دیگر تأثیرات دفاع مقدس بازدارندگی است. کشور ما، دین ما، آئین ما و استقلال ما دارای دشمنان فراوانی است و بیشترین تهدیدها را دربر دارد، چرا که دشمنان و اذناب آنها در منطقه دست‌بردار نیستند.

وی ادامه داد: دفاع مقدس باعث شد امنیت و آرامش در کشور حکمفرما شود، یعنی اگر کسی می‌خواهد فعالیت‌های اقتصادی، فرهنگی و… داشته باشد نمی‌تواند بگوید از امنیت برخوردار نیست.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با تأکید بر اینکه نگاه نظام سلطه پس از ۸ سال دفاع مقدس تغییر پیدا کرد؛ بن‌بست‌شکنی را یکی از ویژگیهای دیگر دفاع مقدس برشمرد و یادآور شد: هرچند روز عاشورا با هیچ حادثه‌ای قابل قیاس نیست؛ یعنی به برکت خون امام حسین(ع) درخت اسلام آبیاری شد و تاکنون نیز نقشه راه مناسبی برای جوانان است. دفاع مقدس هم در مقیاس کوچک‌تری برای ما این موضوعات را دارا خواهد بود.

سرلشکر باقری مهم‌ترین دلیل برای پژوهش را ممانعت از تحریف خواند و گفت: هر چیزی که باعث می‌شود جوانان در مسیر حق قرار بگیرند با تحریف روبرو خواهد شد برای همین پژوهش‌های دقیق این جریان سالم و زلال را از آلودگی مصون می‌دارد.

وی با بیان اینکه دفاع مقدس و جبهه مقاومت با سؤالات متفاوتی مواجه است، تصریح کرد: جوانانی که آن دوران را درک نکرده‌اند خواهند پرسید که چرا جنگ شده؟ آیا صلح بهتر نبود؟ چرا این‌قدر جنگ به طول انجامیده؟ چرا قطعنامه به این شکل تصویب شده؟ چرا نام جام زهر به میان می‌آید؟ چرا با توجه به اینکه غرب کشور به پایتخت عراق نزدیک‌تر بود عمده عملیات‌ها در جنوب صورت می‌گرفت؟ و بسیاری سؤالات دیگر که می‌تواند مطرح شود. برای همین باید ابعاد مختلف دفاع مقدس مورد پژوهش قرار بگیرد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: بخش فراوانی از دفاع مقدس در قالب ادبیات، اشعار، انیمیشن، فیلم و… نقش داده شده اما چگونه می‌خواهیم مطمئن باشیم که به نسل‌های بعد نیز منتقل می‌شود به همین دلیل باید دارای صحت، جامعیت و حامی وحدت نیروهای مسلح باشد.

سرلشکر باقری پژوهش‌ها را نیازمند پژوهش‌های اصیل و علمی دانست و گفت: دو رزمنده در یک زمان و یک مکان دو روایت متفاوتی را از یک صحنه عنوان می‌کنند و به همین دلیل صرف خاطره‌گویی کفایت نمی‌کند، بلکه باید متکی به یک منبع قوی پژوهشی باشد.

وی به گام دوم انقلاب و تمدن‌سازی اشاره کرد و گفت: قطعا‌ً برای دستیابی به این موضوع به اعتماد به نفس و خودباوری نیازمندیم که دفاع مقدس یکی از آنهاست.

سرلشکر باقری که تجربه فرماندهی در دفاع مقدس را در کارنامه دارد اظهار داشت: ما به دنبال سبک درست زندگی ایرانی – اسلامی هستیم و دفاع مقدس و مقاومت چنین دورانی را تجربه کرده، چرا که حسادت‌ها، چشم و هم‌چشمی‌ها در آن دوران حاکم نبوده و اگر کسی به ذهنش خطور می‌کرد آن را بروز نمی‌داد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به آسیب‌شناسی تحقیقات و پژوهش‌های دفاع مقدس یادآور شد: در خصوص جبهه مقاومت پژوهش جدی صورت نگرفته است در حالی که برای دفاع مقدس با توجه به گذشت ۳ دهه از آن مطالب با ارزشی تدوین شده است.

سرلشکر باقری با بیان اینکه پژوهش باید روش‌مند باشد، به خصوصیات یک پژوهش اشاره کرد و افزود: در اینجا عقل و منطق و روش‌های علمی حاکم است برای همین پژوهش علمی دارای مستندات است. پژوهش علمی باید جامعه‌نگر تدوین و برای گروه‌های مختلف طراحی شود.

وی با بیان اینکه در پژوهش علمی، ناظر محتوایی باید دقت جدی داشته باشد، اظهار داشت: ناظر محتوایی باید نکته به نکته سؤال بپرسد نه آنکه صرفاً برداشت محقق باشد. پژوهش باید مستند به اسناد و سوابق متقن و مستند به ناظران صحنه نه تنها ایرانی بلکه ابعاد دیگر نیز باشد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به اینکه نظر پاسداران، ارتشیان، جهادیان و… نیز باید برای یک پژوهش گرفته شود، تصریح کرد: در پژوهش باید زمان، منابع و سایر نیازها تأمین شود که این پژوهش یک پژوهش مناسب و تأثیرگذار باشد و پشتیبانی‌های حقوقی، علمی و مادی نیز صورت پذیرد.

سرلشکر باقری تأکید کرد: پژوهشگر پس از آنکه به یک حقیقت رسید و داوران آن را قابل قبول دانستند نباید ترسی در اعلام آن داشته باشد. باید بتوانیم ضرورت‌های پژوهش دفاع مقدس را در مجموعه‌های مختلف و دانشگاه‌ها ایجاد کنیم.

وی یکی دیگر از اهداف کار پژوهشی را ارائه روایت عالمانه نه احساسی برشمرد و گفت: پژوهش باید مستند و نه گمانی، مستدل و دارای ادبیات غنی در دفاع مقدس و جبهه مقاومت در سطوح مختلف باشد تا بتواند با تحریف و اغراق مقابله کند و با تولید علم راهگشا باشد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به مطالبات خود در زمینه پژوهش اشاره کرد و یادآور شد: ایجاد بانک جامع، تدوین نقشه راه و نقشه درخت‌واره بسیار ضروری است.

سرلشکر باقری ادامه داد: تربیت پژوهشگران نخبه و جوان که بتوانند دفاع مقدس را ادامه دهند بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه دفاع مقدس یک نظریه است، تأکید کرد: ساماندهی مرکز پژوهش و قطب‌بندی پژوهش لازم و ضروری است، چرا که باید بخش‌هایی را به سازمان و بخش‌های دیگری را به سازمانی دیگر منتقل کنیم.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در خاتمه نظارت بر پژوهش، تقویت پشتیبانی‌ها، ترجمه آثار به زبان‌های دیگر و تشویق و قدردانی از پژوهشگران را موضوعی جدی ارزیابی کرد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.