حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید :از گنجهای بهشت; نیکی کردن و پنهان نمودن کار[نیک] و صبر بر مصیبتها و نهان کردن گرفتاریها (یعنی عدم شکایت از آنها) است.

پنج شنبه, ۱۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 25 رمضان 1442 Thursday, 6 May , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1053 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3×
عربستان| آمریکا رسماً نقش «بن سلمان» در قتل جمال خاشقجی را تأیید کرد
09 اسفند 1399 - 4:57
شناسه : 2484
بازدید 22
1
اداره امنیت ملی آمریکا در گزارشی رسماً تأیید کرد که جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان در ترکیه در سال ۲۰۱۸ با موافقت ولیعهد سعودی انجام شده است.
ارسال توسط : منبع : تسنیم
پ
پ

به گزارش بشارت نیوز اداره امنیت ملی آمریکا روز جمعه در گزارشی اعلام کرد که محمد بن سلمان ولیعهد پادشاه عربستان سعودی با «ربودن» یا «قتل»  جمال خاشقجی در استانبول موافقت کرده است.

در این گزارش تصریح شده است:

– ارزیابی ما این است که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی با انجام یک عملیات در استانبول به‌ منظور ربودن یا قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی موافقت کرده است.

– این ارزیابی ما مبتنی بر این است که ولیعهد [بن سلمان] تصمیم‌گیری در کشورش را تحت کنترل داشته، یکی از مشاوران کلیدی وی و تعهدادی از اعضای گروه محافظان وی در این عملیات نقش داشته‌اند و ولیعهد از استفاده از اقدامات خشونت‌آمیز برای ساکت کردن مخالفانش در خارج از کشور، از جمله خاشقجی، حمایت می کرده است.

– از سال ۲۰۱۷ ولیعهد کنترل مطلق سازمان‌های امنیتی و اطلاعاتی در عربستان را در اخیتار داشته و با توجه به این مسئله بسیار بعید است که مقامات سعودی عملیاتی در این سطح را بدون کسب اجازه از ولیعهد انجام داده باشند.

-در زمان قتل خاشقجی، ولیعهد احتمالاً فضایی را ایجاد کرده بود که در آن دستیارانش از اینکه ناکامی در انجام وظایف محوله می‌تواند به اخراج یا دستگیری آنها منجر شود، هراس داشته‌اند. این نشان می‌دهد بعید بوده است که دستیاران محمد بن سلمان فرامین او را زیر سؤال ببرند یا اینکه اقدامات حساس رو بدون رضایت وی انجام دهند.

-تیم اطلاعاتی سعودی روز دوم اکتبر سال ۲۰۱۸ وارد استانبول شدند که در بین آنها مقاماتی که برای مرکز مطالعات و امور رسانه‌ای دادگاه سلطنتی عربستان سعودی کار می‌کردند یا با آن ارتباط داشند نیز حاضر بودند.  در زمان انجام عملیات، این مرکز تحت هدایت سعود القحطانی یکی از مشاوران نزدیک محمد بن سلمان بود که در اواسط سال ۲۰۱۸ به‌طور علنی اعلام کرد که بدون موافقت ولیعهد هیچ تصمیمی اتخاذ نمی‌کند.

-این تیم همچنین شامل ۷ نفر از اعضای گروه حفاظت ویژه محمد بن سلمان بود که با عنوان نیروی مداخله سریع شناخته می‌شوند. نیروی مداخله سریع یکی از زیرمجموعه‌های گارد سلطنتی سعودی –که برای دفاع از ولیعهد ایجاد شده، فقط پاسخگوی اوست و مستقیماً در عملیات‌های قبلی سرکوب مخالفان در عربستان و خارج از این کشور به دستور ولیعهد نقش داشته است- به شمار می‌آید. تشخیص ما این است که اعضای نیروی مداخله سریع بدون موافقت محمد بن سلمان در عملیات علیه خاشقجی شرکت نمی‌کردند.

-ولیعهد، خاشقجی را تهدیدی برای حکومت می‌دانست و از اینکه در صورت لزوم از اقدامات خشونت‌آمیز برای ساکت کردن وی استفاده شود، حمایت می‌کرد. اگرچه مقامات سعودی یک عملیات از قبل برنامه‌ریزی شده و نامعلوم را علیه خاشقجی داشتند، ولی ما نمی‌دانیم که چه مدت قبل از این عملیات، مقامات سعودی تصمیم به آسیب زدن به وی گرفته‌اند.

-ما اطمینان زیادی داریم که افراد ذیل از طرف محمد بن سلمان در قتل جمال خاشقجی شرکت کرده، دستوراتی داده و یا به هر طریقی نقش داشته‌اند. ما نمی‌دانیم که آیا این افراد قبل از انجام این عملیات می‌دانسته‌اند که عملیات به قتل خاشقجی ختم خواهد شد [یا از نتیجه کار ناآگاه بوده‌اند.]

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.