حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید :از گنجهای بهشت; نیکی کردن و پنهان نمودن کار[نیک] و صبر بر مصیبتها و نهان کردن گرفتاریها (یعنی عدم شکایت از آنها) است.

سه شنبه, ۲۸ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 7 شوال 1442 Tuesday, 18 May , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1096 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3×
فرزند نجم الدین اربکان: پدرم همواره از موضع ایران در قبال صهیونیسم جهانی قدردانی می‌کرد
20 اسفند 1399 - 4:06
شناسه : 3129
بازدید 27
3
فرزند نجم الدین اربکان با اشاره به اینکه مرحوم اربکان همیشه از سیاست ایران مقابل صهیونیسم قدردانی می‌کرد گفت: استاد اربکان اولین سفر خارجی خود را بعد از اینکه نخست وزیر ترکیه شد به ایران انجام داد. آخرین سفر قبل از فوتش نیز به ایران بود.
ارسال توسط : منبع : تسنیم
پ
پ

به گزارش بشارت نیوز نجم‌الدین اربکان یکی از شخصیت‌های سیاسی مهم و تأثیرگذار در تاریخ سیاسی ترکیه است. او به خاطر تلاش هایش در راستای تلفیق سیاست و اسلام توانست تحولات سیاسی این کشور را وارد مسیری تازه‌تری کند. به طوری که او را معمار سیاست اسلامگرایانه ترکیه می دانند.

وی نه تنها در سیاست ترکیه بلکه در سیاست جهانی نیز فردی تاثیر گذار بود. زیرا پیشنهاد تشکیل سازمان “دی هشت” را با هدف همکاری و اتحاد کشورهای مسلمان مطرح کرد.

اربکان که به عنوان رهبر حزب رفاه و نخست وزیر در سیاست ترکیه نقش آفرینی می کرد، در سال ۱۹۹۸ به جرم ترویج دیدگاه اسلامگرایانه و مخالفتش با دیدگاه مصطفی کمال آتاتورک در پی یک کودتای بدون خشونت که به “کودتای پست مدرن” معروف است مجبور به کناره‌گیری از سپهر سیاسی این کشور شد.

هر چند کادر حزب عدالت و توسعه از سفره حزب رفاه برخاسته‌اند، اما تأسیس حزب رفاه جدید از سوی دکتر فاتح اربکان فرزند مرحوم اربکان نشان می‌دهد که حزب عدالت و توسعه از آرمان‌های اسلام گرایانه اربکان دور بوده و فاتح اربکان قصد دارد مسیر سیاسی پدرش نجم‌الدین اربکان را ادامه دهد.

کارشناسان یکی از دلایل تحولات در ترکیه طی چند دهه اخیر را اقدامات پدر شما در ایجاد جریان سیاسی جدید در ترکیه می دانند. در این خصوص کمی توضیح دهید؛ سیاست ایشان بر پایه چه اهدافی بود؟

اربکان: مرحوم اربکان از سال ۱۹۶۹ با ایجاد جریان سیاسی جدید در ترکیه، مقابل رویکرد نواستعمارگری غرب مقابل ترکیه با هدف حفاظت از توسعه ملی و منافع داخلی، رویکرد همکاری کشورهای اسلامی را هدفگذاری کرد. این جنبش سیاسی جدید بدون شک با واکنش (مثبت) گسترده ای در ترکیه همراه شد.

تاکید بر سیاست های اربکان در سال های اخیر در ترکیه نشان از سیاست مقبول او در جامعه است. با همه اینها ایجاد پایه های همکاری اسلامی میان کشورهای مسلمان و پیشنهاد پروژه دی-۸ از جمله مهم ترین اقدامات ایشان بود. می توان دریافت که خط سیاسی واقع بینانه و رویکردهایی که مرحوم اربکان مطرح می کرد، در کشورهای مسلمان و همچنین در سیاست ترکیه جایگاه مهمی داشت.

لطفاً در خصوص اندیشه های اسلامی مرحوم اربکان توضیح دهید. آیا توانست به اهداف سیاست اسلامی اش برسد؟

اربکان: استاد اربکان در این خصوص انقلاب بزرگی در ترکیه ایجاد کرد. تا قبل از جنبش “دیدگاه ملی” افراد متدین در سیاست کشور هیچ جایگاهی نداشتند. در میان قشر دیندار و سکولار، تصور اینکه ما نمی توانیم در سمت های مهمی مانند نماینده مجلس و یا شهردار مسئولیت داشته باشیم، وجود داشت.

نگاه آقای اربکان به ایران چه بود؟

اربکان: استاد اربکان اولین سفر خارجی خود را بعد از اینکه نخست وزیر ترکیه شد به ایران انجام داد. آخرین سفر قبل از فوتش نیز به کشور ایران بود. این یک شاخص بسیار مهم از نظر نشان دادن دیدگاه او در مورد ایران است.

وی همیشه از موضع دولت ایران در برابر صهیونیسم، طرح اسرائیل بزرگ و سیاستهای آگاهانه آن در مورد این موضوع قدردانی می کرد. ایشان همیشه به برابری و برادری مردم ایران و ترکیه تاکید داشت و همیشه به همکاری سیاسی، اسلامی و اقتصادی ترکیه و ایران بها می داد.

او معتقد بود که برخی سخنان ضد ایرانی در ترکیه خدمت کردن به نقشه های صهیونیستی است و برای مقابله با آن در همکاری با ایران و دیگر کشورهای اسلامی اهتمام داشت. ما به عنوان حزب رفاه جدید، با همان دیدگاه ملی مسیر ایشان را ادامه خواهیم داد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.