حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید :از گنجهای بهشت; نیکی کردن و پنهان نمودن کار[نیک] و صبر بر مصیبتها و نهان کردن گرفتاریها (یعنی عدم شکایت از آنها) است.

شنبه, ۱۸ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 27 رمضان 1442 Saturday, 8 May , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1059 تعداد نوشته های امروز : 6 تعداد اعضا : 3×

اطلاعیه ها

ثبت‌نام انتخابات ریاست‌جمهوری از ۲۱ اردیبهشت آغاز می‌شود / در رسیدگی به صلاحیت‌ نامزدهای ریاست جمهوری، به برنامه‌ آنها هم توجه می‌کنیم / این حق قانونی شورای نگهبان است که حتی بعد از تایید صلاحیت نامزدها، در صلاحیت آنها تجدیدنظر کند افشای سند محرمانه ناتو عربی؛ جزئیات تشکیل ائتلافی ضدایرانی و هیجان سعودی‌ها سعید محمد: اگر کسی کوچکترین تخلفی از من سراغ دارد با مدرک آن را منتشر کند/ حقوقم در کل ۱۲ میلیون است/ مقایسه من و آقای احمدی نژاد است، حرف بد خواهان است استراتژی جبهه پایداری علیه رییسی؛ محمود احمدی‌نژاد مدعی شد: در ستاد ملی آمارهای کرونا را دستکاری می‌کنند / من احتمال می دهم مسئولین کشور خودشان واکسن زده‌اند و خیالشان راحت است و نگران مردم نیستند کواکبیان: نباید انتخابات را به مذاکرات وین گره بزنیم/ با لجبازی و بحث‌های نابهنجار تاجزاده موافق نیستم برگ برنده سردار سعید محمد برای پیروزی در انتخابات ۱۴۰۰ فاش شد/ ماجرای ارسال نامه به شورای نگهبان ماجرای عجیب مصادره ساختمان فدراسیون و باشگاه پرسپولیس

مخالفت کمیسیون ماده یک با افزایش تعرفه پنبه/پتروشیمی ها به جای تامین نیاز نساجی ها صادر می کنند
01 بهمن 1399 - 9:42
شناسه : 698
بازدید 42
2
تولید کنندگان پنبه می گویند: پتروشیمی ها مواد مورد نیاز نساجی ها را صادر می کنند و نیاز داخل تامین نمی شود، وزارت جهاد هم به دنبال افزایش تعرفه واردات پنبه است که صنعت نساجی را در تنگنا قرار داده است.
ارسال توسط : منبع : فارس
پ
پ

به گزارش بشارت نیوز،در برنامه گفت گوی ویژه خبری امشب که با حضور نماینده وزارتخانه های جهاد کشاورزی، صمت، تولید کنندگان، پتروشیمی و بورس برگزار شد به مشکلات تولید پنبه و صنایع نساجی کشور اشاره شد.

در این برنامه نمایندگان صنایع از کمبود مواد اولیه یعنی پنبه و نیز مواد پتروشیمی اشاره کردند که تولید پنبه در داخل کافی نیست و برای واردات هم تعرفه بسته می شود همچنین پتروشیمی هم به جای تامین نیاز صنایع، مواد اولیه نظیر پلی استر را صادر می کنند.

نماینده وزارت صمت هم از تلاش وزارت جهاد کشاورزی برای افزایش تعرفه واردات پنبه به رغم گلایه تولید کنندگان و نیز مخالفت کمسیون ماده یک با افزایش تعرفه در جلسه دیروز خبر داد.

افسانه محرابی مدیرکل صنایع نساجی و پوشاک وزارت صمت در ابتدای این برنامه با اشاره به اینکه تولید پنبه کشور ناکافی است، گفت: سال گذشته ۹۸ هزار تن واردات پنبه داشتیم و ۶۰ هزار تن در داخل تولید شد بنابراین بخش تولید داخل باید تلاش بیشتری در این زمینه بکند.

علیمردان شیبانی عضو هیئت مدیره صنایع نساجی هم درباره اینکه چرا تولید پنبه از مسیر دهه های رشد خود عقب نشینی کرده گفت: سالانه ۲۷۰ هزار تن پنبه صادر می کردیم اما اکنون  تولید پنبه در بهترین  حالت ۵۰ تا ۶۰ هزار تن است و مسئولان وزارت جهاد باید توضیح دهند که این عقب ماندگی به چه دلیلی بوده است.

ابراهیم هزار جریبی مجری پنبه کشور که نماینده وزارت جهاد در این برنامه بود در باره دلیل عقب ماندگی تولید و افزایش واردات گفت: میانگین واردات کشور ۶۰ هزار تن است و در سال گذشته به دلیل پیش بینی مسائل تحریم افزایش واردات داشتیم.

وی واردات، نگاه به خارج به جای داخل و نبودن حمایت ها از این محصول استراتژیک در سال های گذشته را  اعامل اصلی کاهش تولید خواند و گفت: اکنون اتفاقات خوبی در این محصول صورت گرفته و  سطح زیر کشت به ۷۰ هزار هکتار رسیده و در حقیقت کاهش سطح کشت متوقف شده است و برنامه ریزی برای تولید در وزرات جهاد کشاورزی وجوددارد.

هزار جریبی با بی ان اینکه حرکت رو به رشد در تولید پنبه آغاز شده است گفت: تولید پنبه که به  40 هزار تن هم رسیده بود اکنون به ۷۰ هزار تن رسیده  و پیش بینی تولید هم ۸۰ هزار تن در سال جاری است و سطح کشت هم قرار است به ۱۲۰ هزار هکتار برسد.

علی جدی نایب رئیس کمیسیون صنایع ومعادن هم درباره کمبود پنبه داخل کشور گفت: برنامه حمایتی برای تولید پنبه از تولید کنندگان وجود ندارد و به همین دلیل کشاورزان رغبتی برای تولید ندارند.

کیفیت پنبه داخل مناسب نیست؟

جدی در باره کیفیت پنبه داخلی هم  که گفته میشود کیفیت خوبی نداردگفت: پنبه داخل ایران به راحتی قابل مصرف است شاید مشکلاتی در باره طول الیاف وجود داشته باشد اما اینطور نیست که این تولیدات در داخل استفاده نشود.

کمیسیون ماده یک درخواست افزایش تعرفه واردات پنبه را رد کرد

شیبانی تاکید کرد که خواسته صنعت نساجی این است که مواد اولیه این صنعت را تامین کنند اما متاسفانه باگذاشتن تعرفه مشکل تامین مواد اولیه را بیشتر می کنند اما کشورهای رقیب ما با تعرفه صفر وارد می کنند.

محرابی مدیرکل صنایع نساجی وزارت صمت تصریح کرد که اتفاقا وزارت جهاد کشاورزی به دنبال افزایش تعرفه واردات است و امروز هم درکمیسیون ماده یک مطرح شد و ما مخالفت کردیم.

مصرفپنبه در وزارت دفاع/ تولید داخل با تعرفه تقویت شود

هزار جریبی تصریح کرد: تعرفه اتفاقا یکی از مسیرهای حمایت از وزارت جهاد کشاورزی است، اگر این را در داخل تولید کنیم مواد دیگری مانند کنجاله برای خوراک دام و روغن و حتی لینتر برای مواد اولیه در وزارت دفاع خواهیم داشت.

شیبانی که به عنوان نماینده تولید کنندگان صحبت می کرد گفت: اگر وزرات جهاد کشاورزی تولید کند دستش را هم می بوسیم اما در حالی که شما تولید کافی ندارید دست ما را با تعرفه می بندید.

نماینده وزارت صنعت در این جلسه با افزایش تعرفه مخالفت کرد و گفت: اتفاقا صنایع به دنبال تامین نیاز خودشان از داخل است و واردات برای آنها گرانتر است ولی متاسفانه در داخل تولید کافی نیست.

هزار جریبی در پاسخ به اینکه شما کی می توانید نیاز نساجی را تامین کنید گفت: برنامه ما خود اتکایی در سال ۱۴۰۴ است اما صنعت ما عجله دارد و برای این کار تعرفه گذاری و نیز کشاورزی قراردادی می تواند این مسیر را هموار کند.

جدی هم با مخالفت تعرفه گذاری واردات گفت: مشکل ما در زمان و میزان واردات  واردت پنبه است و باید این مسئله رعایت شود و دولت باید این مسئله را برطرف کند.

کمبود مواد پتروشیمی در صنایع نساجی/پتروشیمی ها صادر می کنند

در این نشست به کمبود موادپلیمری و پلی استری و تامین نشدن این مواد مورد نیاز در صنایع تاکید شد که باید تامین داخل باید به صادرات اولویت داده شود، تولید کنندگان گفتند که پتروشیمی ها به اندازه نیاز در بورس عرضه نمی کنندبه طوری که قیمت یک مواد اولیه در طی یکسال ۴۰۰ درصد رشد کرده است.ضمن اینکه قیمت هایشان با نوسان ارز بالا و پایین می شود در حالیکه اینها تولید داخل است و ربطی به نوسان ارز ندارد.

سید رضا قاسمی شهری مدیرعامل شرکت پتروشیمی شهید تند گویان گفت: ۳۹۴ هزار تن داشتیم که بیش از ۴۰۰ هزار تن به بورس عرصه کردیم یعنی ۱۰۴ درصد عرضه شد اما صنایع پایان دستی نیاز را تعیین می کنند.

محرابی مدیرکل صنایع نساجی و پوشاک وزارت صمت گفت: طرح افق راه اندازی شده که تولید کنندگان و خریداران این مواد اولیه آنجا نیاز خود را تامین می کنند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.