حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید :از گنجهای بهشت; نیکی کردن و پنهان نمودن کار[نیک] و صبر بر مصیبتها و نهان کردن گرفتاریها (یعنی عدم شکایت از آنها) است.

دوشنبه, ۲۰ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 29 رمضان 1442 Monday, 10 May , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1073 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3×
یمن| «عملیات بازدارندگی۶»/ وحشت ریاض از عملیات فلج‌کننده انصارالله
18 اسفند 1399 - 8:44
شناسه : 3002
بازدید 13
1
یک رسانه یمنی با اشاره به عملیات بازدارندگی۶ یمنی در عمق عربستان که طی آن بندر حیاتی نفتی عربستان هدف قرار گرفت، به وحشتی که به جان ریاض افتاده است با توجه به اینکه هنوز مرحله ضربات دردناک صنعا شروع نشده، پرداخته است.
ارسال توسط : منبع : تسنیم
پ
پ

به گزارش بشارت نیوز ، شبکه المسیره در گزارشی با اشاره به عملیات «بازدارندگی۶» نیروهای صنعا که شامگاه یکشنبه هفتم مارس ۲۰۲۱ علیه شرکت آرامکو در بندر نفتی «رأس التنوره» انجام شد و ضربات موشکی و پهپادی دردناکی به اهداف اقتصادی و نظامی سعودی وارد شد، آورده است: نظام سعودی به هدف قرار گرفتن انبارهای نفتی در بندر رأس التنوره در منطقه الشرقیه اذعان کرد و ضجه آن به هوا برخاست که جامعه جهانی برای نجات عربستان از آنچه ریاض امنیت امدادرسانی انرژی جهانی خواند، خواست به یاری بیایند.

المسیره گزارش داد: بیانیه نیروهای مسلح در شامگاه یکشنبه هفتم مارس ۲۰۲۱ درباره «عملیات بازدارندگی۶» در عمق عربستان با هشت موشک و ۱۴ پهپاد پیشرفته صادر شد و قبل از صدور بیانیه هم کاربران سعودی فایل‌های ویدئویی از هدف قرار گرفتن مواضع نظامی و اقتصادی در الدمام و الظهران عربستان منتشر کردند.

این شبکه در ادامه آورده است: برای ساعات طولانی آسمان عربستان از پروازهای معمول تجاری خالی شد و مواضع رصد هوایی بین‌المللی به متوقف شدن پروازها در فرودگاه‌های اصلی عربستان برای ساعات طولانی در روز یکشنبه اشاره کردند.

المسیره نوشت: کاربران سعودی گفتند که عربستان فضای جنگ واقعی را تجربه کرده است و احدی درباره موعد ازسرگیری پروازها یا لغو آن یا اینکه چه شده است و برای چه پروازها برقرار نیست، توضیحی نداد. شهروندان سعودی در بیشتر مناطق شلیک موشک‌های پاتریوت و ترکش‌های آن و شکست آن در رهگیری موشک‌های شلیک‌شده از سوی یمن را شاهد بودند.

این شبکه یمنی گزارش داد: شهروندان سعودی اعلام کردند که ده‌ها پرواز میان فرودگاه‌های سعودی و پروازهای بین‌المللی دیگر تعطیل شد. ده‌ها موشکی که سامانه دفاع هوایی عربستان شلیک کرد بر سر ساکنان در برخی شهرها فرود آمد.

المسیره آورده است: همزمان سفارت آمریکا در ریاض به اتباع آمریکایی درباره ادامه حملات هوایی به‌ویژه پس از حملات به «الظهران» و «الدمام» هشدار دارد و از آنها خواست اقدامات احتیاطی شدیدی را به اجرا درآورند.

بندری که ۹۰درصد صادرات نفت عربستان از آن انجام می‌شود هدف قرار گرفت

این شبکه گزارش داد: شامگاه یکشنبه نیروهای مسلح یمن از «عملیات توازن بازدارندگی۶» که اهداف اقتصادی و نظامی حیاتی در عمق عربستان را هدف قرار داده است و این‌که برای اولین بار بندر رأس تنوره و مرکز شرکت آرامکو که عربستان نود درصد از نفت خود را از آن طریق صادر می‌کند، هدف قرار گرفته است.

المسیره در ادامه می‌نویسد: طبق بیانیه نیروهای مسلح یمن، این عملیات با ۱۴ پهپاد از نوع «صماد۳»، «قاصف‌کی۲ »و هشت موشک بالستیک از نوع «ذوالفقار» و موشک‌های هوشمند بدر انجام شده است و شرکت آرامکو در بندر «رأس التنوره» و اهداف نظامی دیگر در منطقه «الدمام» و نیز مواضع نظامی دیگری در «عسیر» و «جیزان» با ۴ پهپاد از نوع «قاصف‌کی۲» و هفت موشک بدر که به‌دقت به اهداف اصابت کرد، هدف قرار گرفتند.

بزرگترین عملیات از زمان حمله عربستان به یمن انجام شد

این شبکه گزارش داد: عملیات گسترده یمنی‌ها از دو جنبه حائز اهمیت است؛ نخست اینکه این عملیات بزرگترین از زمان حمله ائتلاف سعودی به یمن محسوب می‌شود و این‌که آسمان عربستان برای ساعات طولانی و نصف روز از کار افتاد و پروازها متوقف شدند.

این‌که موشک‌های یمنی به بندر نفتی رأس التنوره به‌عنوان بندر بزرگ نفتی جهانی برسد و هدف قرار گیرد تحول جدیدی در زمینه واکنش یمنی‌ها به حملات مکرر و محاصره ملت یمن است و این‌که موشک‌ها به این بندر برسند که بسیار از مرزهای یمن دور هستند، نقطه تحول مهمی است.

بندر نفتی «التنوره» در کجا واقع شده است؟

المسیره نوشت: بندر نفتی رأس التنوره که در ساحل خلیج فارس در سال ۱۹۳۹ میلادی از سوی شرکت آمریکایی احداث شد و امتیاز حفاری نفت در منطقه رأس التنوره را که بندری بزرگ از حیث صدور نفت در دنیا محسوب می‌شود به دست آورد.

منطقه رأس التنوره در فاصله هفتادکیلومتری شهر الدمام  پایتخت اداری در شرق عربستان  است و مساحت این شهر ۲۹۰ کیلومترمربع و تعداد ساکنان آن ۶۰ هزار نفر طبق آمار اعلام‌شده در سال ۲۰۱۰ است. منطقه رأس التنوره بزرگترین پالایشگاه نفتی جهانی را دارد به‌علاوه دو بندر نفت و کارخانه گاز و گوگرد و نیز اولین ایستگاه برقی بخاری در سطح خاورمیانه را دارد.

المسیره در ادامه گزارش داد: «عملیات بازدارندگی۶» یک هفته پس از انجام «عملیات بازدارندگی۵» در ۲۷ فوریه ۲۰۲۱ انجام می‌گیرد که تا صبح ۲۸ فوریه انجام شد و موشک‌های بالستیک از نوع «ذوالفقار» و ۱۵ پهپاد که ۹ عدد آنها از نوع «صماد۳» بودند مواضع حساس و حیاتی ریاض و مراکز نظامی در مناطق «ابها» و «خمیس مشیط» را درهم کوبیدند.

وحشت ریاض از عملیات فلج‌کننده آتی

این رسانه یمنی می‌نویسد: تحول عملیات بازدارندگی یمنی‌ها در عمق عربستان و نزدیک بودن فاصله انجام عملیات بازدارندگی ۵ و ۶ به یکدیگر، سخت نظام سعودی را در قبال تحولات آتی به وحشت انداخته است به‌ویژه که صنعاء این موضوع را پنهان نمی‌کند که به‌دنبال مرحله بسیار دردناک و وارد کردن ضربات فلج‌کننده به سعودی‌هاست.

المسیره در ادامه آورده است: نکته دوم حائز اهمیت این است که عملیات باردارندگی۶ نشان از توان رو به رشد نظامی یمنی‌ها و توان آنها برای کنترل آسمان عربستان و فلج کردن فعالیت فرودگاه‌های حیاتی عربستان است که ریاض را در برابر تنگنای سخت بین‌المللی قرار می‌دهد.

عجز سامانه‌های دفاع هوایی پاتریوت آمریکا

این رسانه می‌نویسد: علاوه بر ریاض، آمریکا هم سخت در تنگنا قرار می‌گیرد زیرا سامانه‌های دفاعی آن نه‌تنها نتوانسته‌اند که در برابر موشک‌ها و پهپادهای یمنی موفقیتی به دست آورند، بلکه قطعات این موشک‌های شلیک‌شده برای رهگیری بر سر غیرنظامیان فرود آمده است.

المسیره در پایان به وضع اسفناکی که ریاض و متحدانش در جنگ یمن به‌سر می‌برند و این‌که صرف میلیاردها دلار کمکی به آنها نکرده است و درگیر جنگی فرسایشی شده‌اند که هیچ افقی برای آن دیده نمی‌شود و معادلات میدانی از حدود یک سال قبل به‌زیان آنها شده است و نبرد به دروازه شهر مأرب آخرین اردوگاه ائتلاف سعودی و حزب الاصلاح مزدور ریاض رسیده است، اشاره کرده است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.